اعلام قیمت کمتر از 2000 تومان برای هر کیلو گندم پذیرفتنی نیست

محمدحسین خنکال در مصاحبه با خبرنگاران ضمن بیان اینکه 50درصد افرادی که سال 96- 97 گندم تحویل دادند وجه خود را دریافت کردند، ابراز داشت: مقررشده بود بعد از تحویل گندم با تاخیر 10 الی 15 روزه مابقی وجه پرداخت گردد اما اکنون دولت 90روز در پرداخت این وجه عقب است لذا کشاورزان انتظار دارند این پرداخت ها مشخص تکلیف گردد.

اعلام قیمت کمتر از 2000 تومان برای هر کیلو گندم پذیرفتنی نیست

وی اضافه نمود: برای افزایش قیمت گندم سخنگوی دولت بیان کرد با توجه به اینکه نان قوت غالب مردم بوده و مصرف نمایندگان بیشتری دارد لذا قیمت گندم را سال جاری افزایش ندهیم و بهانه آن ها برای عدم افزایش گران نشدن انرژی در بخش کشاورزی بود در صورتی که بین 20 الی 30 درصد رشد قیمت انرژی را شاهد هستیم.

دولت منافع کشاورز را تامین کند

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان سمنان بابیان اینکه برای چاه های آب کشاورزی دو پارامتر عوارض و مالیات بر ارزش اضافه نموده 9 درصد اضافه گردیده است، ابراز داشت: مصرف برق ما را گران نکردند و ما نیز آن را تایید می کنیم اما عوارضی که از سال 96 و 97 بر گرده ما کشاورزان سوار گردیده بین 300 تا 450 هزار تومان است.

خنکال در ادامه توضیح داد: هزینه برق چاه کشاورزی حدود یک میلیون تومان تمام می شد اما اکنون باید رقمی اضافه تر پرداخت کنیم، انتظارمان این است که دولت باید طبق قانون تا آخر شهریور و اول مهرماه قیمت محصولات استراتژیک از جمله گندم، جو، چغندر، کلزا و ذرت را اعلام کند.

وی اضافه نمود: از دولت انتظار می رود همانند سال پیش با تاخیر هشت ماهه نرخ محصولات استراتژیک را اعلام نکند تا کشاورز بداند منافع او کجاست و چه محصولی را کشت کند لذا با همه این تفاسیر کشاورزان انتظار دارند با توجه به عدم رشد قیمت گندم دولت این محصول را حداقل 30 الی 40 درصد افزایش دهد لذا ما کشاورزان راضی به این نیستیم که کمتر از دو هزار تومان قیمت گندم را اعلام نمایند.

لزوم تقویت کشاورزان گندم کار

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران استان سمنان بابیان اینکه نگاه ها نباید به واردات ارزان قیمت کالای استراتژیک نظیر گندم باشد، ابراز داشت: اگر در شرایط و تحولات سیاسی از نظر گندم دچار تحریم شویم فاجعه بزرگی در کشور رخ خواهد داد لذا رویکرد باید به این سو باشد که گندم قوت غالب مردم وملاک نان است و باید کشاورزان این حوزه تقویت شوند.

خنکال ضمن بیان اینکه با توجه به خشکسالی و کمبود منابع آب شاهد رشد فراوری 10 الی 20 درصدی گندم خصوصا در شاهرود بودیم، توضیح داد: در استان سمنان بهترین گندم از نظر پروتئین و کیفیت پخت نان متعلق به بخش کالپوش میامی است که متاسفانه مستقیم به خارج از شهرستان ارسال می گردد و می خواهیم گندم خوب منطقه در همین شاهرود و میامی به مصرف برسد.

وی اضافه نمود: الان یکی از مشکلات حوزه کشاورزی کود اوره است در دولت قبلی صنایع از جمله پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شد و امروز همان ها یقه دولت را می گیرند که برای ما نمی صرفد لذا در ارتباط با تامین کود اوره در کشور هیچ مشکلی نداریم و باید پرسید کشوری که پتروشیمی و کود اوره برای صادرات دارد چرا حدود 40 روز دسترسی به محصول امکان پذیر نباشد؟

منبع: خبرگزاری مهر

به "اعلام قیمت کمتر از 2000 تومان برای هر کیلو گندم پذیرفتنی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام قیمت کمتر از 2000 تومان برای هر کیلو گندم پذیرفتنی نیست"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید