کرمانشاه 38 هزار معلول دارد، هیچ خانوار دارای 2 معلول و بالاتر در استان بی خانه نمی ماند

به گزارش نگارشی از زبان حامد، خبرنگاران/کرمانشاه مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه از وجود 38 هزار و 993 معلول در سطح استان خبر داد.

کرمانشاه 38 هزار معلول دارد، هیچ خانوار دارای 2 معلول و بالاتر در استان بی خانه نمی ماند

دکتر فاطمه رضوان مدنی در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان که امروز(12 آذر) در محل تالار وحدت کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به خدمات رسانی بهزیستی به 153 هزار و 826 مددجو در سطح استان، گفت: از این تعداد 38 هزار و 993 نفر معلول هستند که شامل داراهای معلولیت های مختلف بینایی، شنوایی، ذهنی و روانی و حرکتی می باشند.

وی با اشاره به وجود 35 هزار مددجوی معیشت بگیر بهزیستی در سطح استان گفت: خوشبختانه امسال مستمری و نیز کمک معیشت مددجویان بهزیستی افزایش پیدا کرد.

رضوان مدنی گفت: در یک مورد تنها در هفته گذشته حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی 2.5 برابر افزایش پیدا کرد و از 220 هزار تومان به 554 هزار تومان رسید که این مبلغ به حساب 622 نفر از معلولان ضایعه نخاعی استان واریز شده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه اضافه نمود: همچنین برای افرادی که دارای معلولیت شدید و خیلی شدید هستند و در دهک های اول تا سوم درآمدی قرار دارند نیز مقرر شده هر سه ماه یکبار مبلغ 360 تا 480 هزار تومان به تناسب تعداد جمعیت خانوار واریز شود.

وی اضافه نمود: در بحث حمایت از معلولین نیز مقرر شده شهریه دانشجویان معلول دانشگاه آزاد تا مقطع کارشناسی ارشد بطور کامل پرداخت شده و برای مقطع دکتری نیز به ازای هرترم مبلغ چهار میلیون تومان واریز شود.

وی اضافه نمود: همچنین برای دانشجویان معلول دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی نیز 60 درصد شهریه توسط بهزیستی پرداخت می شود.

رضوان مدنی شرح داد: جهت حمایت از اشتغال مددجویان معلول نیز کارفرمایانی که افراد معلول و مددجوی بهزیستی را بکار گیری کنند تا پنج سال از پرداخت حق بیمه معاف می شوند و مقرر شده بهزیستی از این پس حق بیمه مددجویان شاغل خود را مستقیما به حساب تامین اجتماعی واریز کند تا از این طریق هم خیال کارفرما و هم خیال مددجو راحت شود.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون، معلولان سهم سه درصدی در استخدام دستگاه های دولتی دارند، گفت: بر اساس این قانون معلولان در آزمون دستگاه های ادارای تنها میان خود برای کسب سه درصد سهمیه استخدام رقابت خواهند داشت.

وی یادآور شد: حتی اگر در آزمون استخدامی، هیچ یک از معلولین مدرک تحصیلی مرتبط نداشته باشند سهمیه آنها از بین نرفته، بلکه بصورت تجمیعی به آزمون های بعدی منتقل می شود و در نهایت با تجمیع بالای سهمیه ها، یک آزمون استخدامی جداگانه میان معلولان سراسر کشور برای استخدام در دستگاه دولتی مربوطه برگزار می شود.

رضوان مدنی با بیان اینکه تعهد اشتغال مددجویان بهزیستی استان در سال گذشته 1500 نفر بوده، گفت: در همان سال خوشبختانه 1590 شغل برای مددجویان ایجاد شد و تعهد اشتغال امسال بهزیستی استان نیز 2200 نفر است که خوشبختانه تاکنون 1622 شغل ایجاد شده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: جهت حمایت از خانوارهای دارای معلول نیز این خانواده ها تا 50 درصد از مالیات معاف هستند.

رضوان مدنی در بحث تلاش برای تامین مسکن مددجویان معلول نیز گفت: در حال حاضر ساخت واحد مسکونی برای خانوارهای دارای دو معلول و بالاتر در حال انجام است و عملا پرونده مسکن این خانوارها بسته شده است.

رضوان مدنی در انتها با اشاره به مسائل بسیار جامعه معلولان، گفت: قطعا با این اقدامات تنها بخش کوچکی از مسائل این قشر از مددجویان مرتفع می شود، اما ما تمام تلاش خود را برای رفع هرچه بیشتر مسائل مددجویان معلول به کار می گیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کرمانشاه 38 هزار معلول دارد، هیچ خانوار دارای 2 معلول و بالاتر در استان بی خانه نمی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرمانشاه 38 هزار معلول دارد، هیچ خانوار دارای 2 معلول و بالاتر در استان بی خانه نمی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید