ورکانهزیباترین روستای رنسانسی ایران، بناهایی سنگی به قدمت 400سال

به گزارش نگارشی از زبان حامد، خبرنگاران-گروه استان ها: وقتی در کوچه های روستا قدم می زنی در زیبایی روستا محو می شوی، کوچه های سنگ فرش شده و خانه های سنگی که در کنار هم زیبایی خاصی را به روستا بخشیده است، باغ های گردو و زردآلو و درختان سر به فلک کشیده روستا ابهت آن را دوچندان کرده است.

ورکانهزیباترین روستای رنسانسی ایران، بناهایی سنگی به قدمت 400سال

تقریبا 20 کیلومتر آن طرف تر از شهر همدان در قسمت جنوب شرقی همدان، روستایی قرارگرفته که به نگین روستاهای همدان شهره است و درخشش خانه های سنگی زیر نور آفتاب در کنار صفای مردم روستا همه چیز را اینجا تام و تمام کرده است به طوری که کمتر کسی است پا به روستا بگذارد و به راحتی بتواند از آن دل بکند.

سنگ های لاشه ای که کوچه های روستای ورکانه را فراگرفته زیر نور آفتاب به رنگ قهوه ای درمی آیند که ناخودآگاه افراد آشنا به این جاذبه را به یاد تصاویر زیبای دوره رنسانس اروپا می اندازد.

روستای ورکانه یکی از زیباترین روستاهای هدف گردشگری استان همدان است که بافت سنگی این روستا چشم هر گردشگری را به خود خیره می سازد، روستای هدف گردشگری ورکانه به عنوان نگین گردشگری روستای استان همدان معرفی شده و یکی از شش روستای گردشگری همدان است که نام آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و به عنوان منطقه ویژه گردشگری کشور مطرح شده است.

در روستای ورکانه باغ های سرسبز، اراضی و فضاهای سبز، نقطه مثبت و پتانسیل فعال برای برنامه ریزی برای جذب گردشگر محسوب می شود زیرا باغ به عنوان فضای اصلی زندگی برای مردمان این روستا مطرح است و در جای جای خانه ها و فضای زندگی ساکنان روستا رخنه کرده به طوری که باغ، هرچند باکم وسعت، در حیاط خانه ها به وفور دیده می شود.

گذشته از این، محور ارتباط اصلی روستا از شهر همدان نیز دارای مناظر و چشم اندازهای زیبایی است که می تواند به عنوان محوری توریستی مطرح شود زیرا وجود چشم اندازهای زیبا و مناظر بدیع این محور را به یکی از پتانسیل های بالفعل شهر همدان تبدیل کرده است.

اما آنچه روستای ورکانه را در بین روستاهای هدف گردشگری استان همدان متمایز می کند بافت سنگی و تاریخی روستا است که در کشور بی نظیر است.

کاربرد سنگ نه تنها در پی، بلکه در قسمت اعظم بناها، ساخت دیوارهای باربر و دیوارهای محوطه و حیاط ها مورداستفاده قرارگرفته به طوری که بیشتر سنگ های مورداستفاده سنگ لاشه است که توسط ملاط گل کار شده؛ پهنای این دیوارهای سنگی در طبقه همکف به یک متر هم می رسد و تنها عامل اتصال در دیوارهای سنگی نیز استفاده از تیرهای چوبی است.

سنگ، سنگ لاشه، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختمانی در ابنیه روستای ورکانه است و عنصر سنگ به عنوان اصلی ترین مصالح در ابنیه روستای ورکانه بیش از هر چیز در بازدید از روستا به چشم می خورد و به نظر می رسد کاربرد سنگ در روستا به علت فراوانی این عنصر در روستا و سختی و مقاومت آن در برابر تغییرات جوی و همچنین کمبود آجر و خشت در منطقه بوده است.

پیشینه روستای ورکانه به بیش از 400 سال می رسد

پیشینه روستای ورکانه به بیش از 400 سال می رسد و آنچه از تاریخ برمی آید اینکه نخستین و قدیمی ترین محله آن، محله درب مسجد است.

چندی پیش خبری مبنی بر اینکه خانه های سنگی روستای ورکانه در حال ریزش است و اهالی روستا اقدام به ساخت خانه های سیمانی کرده اند منتشر شد، ازاین رو نگارشی از زبان حامد علاوه بر حضور در روستای ورکانه به سراغ مسئولین میراث فرهنگی استان همدان رفت تا صحت ماجرا را جویا شود.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان همدان در گفتگو با نگارشی از زبان حامد در خصوص روستای هدف گردشگری ورکانه گفت: میراث فرهنگی استان همدان بر روی روستای ورکانه حساسیت زیادی دارد.

وی بابیان اینکه بافت سنتی روستای ورکانه کاملا حفظ شده است، اظهار کرد: میراث فرهنگی همدان و بنیاد مسکن به طورجدی پیگیر ساماندهی و مرمت این روستا هستند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان همدان با اشاره به اینکه هیچ گونه مجوز ساختمانی بدون رعایت اصول و بافت روستا صادر نمی شود، افزود: در حال حاضر نیز 100 میلیون تومان قرارداد برای مرمت روستا در دست اجرا است.

خاکسار در ادامه بیان داشت: ساماندهی فضای روستایی ازجمله برنامه های میراث فرهنگی در روستای ورکانه است و برنامه های مختلف برای معرفی و احیا ورکانه در نظر گرفته شده است.

روستائیانی که تمایل به ایجاد اقامت های بوم گردی دارند، حمایت می شوند

وی با تأکید بر اینکه از روستائیانی که تمایل به ایجاد اقامتگاه های بوم گردی دارند، حمایت می شود، مطرح نمود: برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی به روستائیان تسهیلات اعطا می شود و هرسال برای روستای ورکانه اعتباراتی در نظر گرفته می شود.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان همدان بابیان اینکه اعتبارات سال 94 هنوز ابلاغ نشده است، گفت: توجه به بافت روستای ورکانه همدان از اولویت های میراث فرهنگی است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان نیز در گفتگو با نگارشی از زبان حامد گفت: روستاهای هدف گردشگری نقش مهمی در جذب گردشگر به استان همدان ایفا می کنند.

ریحان سروش مقدم بابیان اینکه روستای هدف گردشگری ورکانه از اولویت های میراث فرهنگی استان همدان برای جذب بودجه است، گفت: این روستا بافت تاریخی خود را حفظ کرده است و اجازه ساخت وساز غیرمجاز در این روستا بدون رعایت بافت تاریخی داده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه 27 روستای گردشگری در همدان وجود دارد که می توانند در صورت جذب سرمایه گذار موجب توسعه خدمات برای گردشگران باشند، گفت: همدان و روستاهای گردشگری آن با ظرفیت های بسیار و قدمتی همپای تاریخ، می تواند سهم به سزایی در توسعه گردشگری استان داشته باشد.

ورکانه از روستاهای گردشگری همدان با بافت سنگی است

سروش مقدم بیان داشت: سیمین، ورکانه، حبشی، گشانی، گیان، علیصدر، کاج، پیروز، اشتران و قلعه جوق ازجمله روستای هدف گردشگری در استان همدان هستند که در صورت معرفی بیشتر آن ها می توانند جایی دربسته های سفری برای بازدید گردشگران باز کنند.

اما یکی از ساکنان روستای ورکانه در همدان نیز بابیان اینکه بافت روستا حفظ شده است و تنها چند ساختمان در محدوده خارج از روستا به شکل بتنی ساخته شده است، گفت: در سال گذشته کوچه های روستا نیز سنگ فرش شد.

محمد نبی نجفی پیرمرد 61 ساله ساکن این روستا بابیان اینکه طرح های اجرایی روستای ورکانه فاز به فاز اجرا می شود، گفت: در سال جاری میراث فرهنگی همدان بهسازی قسمت دیگری از روستا را انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه پیش ازاین مسئول اجرای طرح های روستا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بود اما سال جاری میراث فرهنگی بخشی از کار را انجام داده است، گفت: از 12 سال پیش که کارها به صورت کلی و یک باره انجام شد تا به امروز اقدام چندانی صورت نگرفته بود اما سال جاری قسمتی از کوچه های روستا مرمت شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا بافت روستا تغییر کرده و واحدهای سکونی بتنی جایگزین خانه های سنگی شده اند، گفت: این موضوع صحت ندارد چراکه ساخت وساز در این روستا زیر نظر بازرسان بنیاد مسکن و میراث فرهنگی انجام می شود تا با بافت روستا همخوانی داشته باشد اما در انتهای روستا و خارج از محدوده آن چند واحد ساختمانی احداث شده که هنوز تکمیل نشده اند و نماسازی آن ها به پایان نرسیده است.

حسن فرهادی که 40 سال سن دارد نیز یکی دیگر از ساکنان این روستاست که منزل مسکونی خود را به تازگی دریکی از کوچه پس کوچه های روستا ساخته است.

وی در توضیح اینکه چرا ساختمان مسکونی وی با بافت روستا همخوانی ندارد، گفت: این ساختمان هنوز تکمیل نشده و بنابراعلام بنیاد مسکن باید نماکاری آن با سنگ انجام شود.

فرهادی بابیان اینکه برای ساخت واحد مسکونی خود 13 میلیون تومان از بنیاد مسکن وام دریافت کرده است، گفت: سال 86 وامی با این مبلغ از بنیاد مسکن دریافت کردم که به واسطه آن دو واحد ساختمانی احداث و مراحل تکمیل آن در دست اقدام است.

وی بابیان اینکه تکمیل ساختمانم حداقل 20 میلیون تومان پول می خواهد، ادامه داد: در زمان ساخت بنا بارها برای نظارت بر نحوه اجرای آن بازرس فرستاده اند اما وام دریافتی جوابگوی ساخت کامل آن نبوده و با همین شرایط نیمه کاره بودن ساخت آن در واحد ساکن شده ایم.

فرامرز کرد نیز که از ساکنان روستاست گفت: در روستای ورکانه تنها یک مسجد و آن نیز در ضلع جنوبی روستا وجود دارد که بنای آن نوساز است و با مصالح جدید ساخته شده است و نمای ساختمان مسجد از آجر کارشده و وضوخانه، فضاهای پشتیبانی و خدماتی مسجد در اطراف آن قرار گرفته است.

وی گفت: این مسجد به لحاظ معماری داخلی کاملاً ساده است و یک محراب کوچک کاشی کاری شده در آن ساخته شده است.

با این تفاسیر آنچه مسلم است اینکه روستای ورکانه همدان که به عنوان زیباترین روستای استان همدان معرفی شده است این روزها پذیرای شمار زیادی از مسافران است و فضای سبز و بانشاط آن روزهایی به یادماندنی را برای میهمانان رقم می زند.

پاکیزگی و نورهای درخشنده کوچه ها پس از غروب آفتاب، ورکانه را به یکی از زیباترین و پرطرفدارترین روستاها در بین مردم همدان تبدیل کرده است.

عکس: محسن کرمی

منبع: خبرگزاری مهر

به "ورکانهزیباترین روستای رنسانسی ایران، بناهایی سنگی به قدمت 400سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورکانهزیباترین روستای رنسانسی ایران، بناهایی سنگی به قدمت 400سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید