هیدروژل گرافنی، رسانای جدید در مغز

ایسنا نوشت: محققان دانشگاه باسک یک هیدروژل گرافنی آنتی باکتریال و رسانای الکتریکی ابداع نموده اند که می تواند در بدن انسان استفاده گردد.

هیدروژل گرافنی، رسانای جدید در مغز

موقعیت های تحقیقاتی گوناگونی وجود دارد که برای قرار دادن الکترودها در مغز، از درمان شرایط عصبی گرفته تا احتمالا بازگرداندن عملکرد اندام های فلج شده استفاده می گردد. اما یک هیدروژل تازه فراوری شده می تواند یک بار برای همیشه جایگزین چنین الکترودهایی گردد، به طوری که امکان عملکرد بهتر آنها را فراهم کند.

الکترودهای معمولی که در رابط های عصبی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا از فلزات سفت و سخت مانند طلا یا پلاتین ساخته می شوند. از آنجا که این مواد با بافت نرم عصبی سازگاری ندارند، معمولا با یک پلیمر انعطاف پذیر رسانا پوشش داده می شوند. با این حال متاسفانه این کار، اندازه آنها را افزایش می دهد و باعث می گردد تعبیه آنها در مغز بیش از حد ترسناک باشد.

با توجه به این نکته، دانشمندان دانشگاه باسک کانتری اسپانیا با محققان دانشگاه استراسبورگ فرانسه برای ساخت هیدروژل بیوپلیمر آزمایشی جدید همکاری کردند. این ژل اساسا از نشاسته تشکیل شده است، اما حاوی گرافن است تا آن را به شدت رسانای الکتریکی کند. گرافن به طور معمول در مواد مایع یا خمیری مانند هیدروژل پایدار نیست. اما این مشکل با افزودن عصاره های تثبیت نماینده از گیاه مریم گلی رفع شد. این عصاره افزودنی همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضدباکتری نیز شد.

در حالی که قطعات کوچکی از این هیدروژل می تواند یک روز به عنوان یک جایگزین نرم و انعطاف پذیر برای الکترودهای فلزی مورد استفاده قرار گیرد، دانشمندان خاطرنشان می نمایند که برای رسیدن به این هدف، تحقیق و توسعه بیشتری ضروری است.

این تحقیق اخیرا در مجله Carbohydrate Polymers منتشر شده است.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "هیدروژل گرافنی، رسانای جدید در مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیدروژل گرافنی، رسانای جدید در مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید