زنان ایرانی بسیاری در انتظار بازگشت اولیس های خود از منا هستند

به گزارش نگارشی از زبان حامد، آئین گشایش نمایشگاه مجسمه های پنه لوپه پس از سفری 4 ماهه هفته گذشته به ایران آمدند و مراسم افتتاح نمایشگاه آنها شب گذشته ششم مهرماه در محوطه باز ورودی موزه ملی ایران با حضور جمعی از کارشناسان میراث فرهنگی، باستان شناسان و موزه داران و وزیر فرهنگ ایتالیا برگزار گردید.

زنان ایرانی بسیاری در انتظار بازگشت اولیس های خود از منا هستند

در این برنامه مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: در ساعاتی که ما در خدمت شما و میهمانان این مراسم هستیم، پنه لوپه های زیادی در ایران یعنی همان زنان قهرمان ایرانی، به خاطر وقوع فاجعه منا در مکه مکرمه در انتظار اولیس ها (شوهران) خودشان هستند اما متاسفانه تعدادی از این پنه لوپه ها باید از پیکر بی جان آنها استقبال نمایند و یا باید در انتظار بازگشت همسران خود بمانند.

وی گفت: در سراسر تاریخ این کشور در همه مقاطع به ویژه در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد به وجود آمدن حماسه های بزرگ در جهت حفظ و حراست از کیان نظام، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور بودیم. در این حماسه های بزرگ از جمله حماسه 8 سال دفاع مقدس، پنه لوپه ها و زنان قهرمان، شریف و متدین ایرانی، سالهاست در انتظار اولیس های خودشان هستند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه نمود: با توجه به اینکه دولت فعلی ایران شعار جهان عاری از خشونت، ایجاد ارتباط محبت آمیز و تعاملات فرهنگی بین ایران و سایر کشورها را مطرح نموده است، امیدوارم این نمایشگاه مقدمه ای برای برگزاری همایش ها، نمایشگاه ها و کوشش های مشترک بین ایران و سایر کشورهای جهان در این حوزه باشد.

معاون رئیس جمهور افزود: امیدوارم در شرایط پس از لغو تحریم های ناعادلانه و ظالمانه که در سالهای اخیر به کشور ما تحمیل شده بود، بتوانیم در همه زمینه های کاری با تمامی کشورها تعامل داشته باشیم، به همین دلیل ایتالیا می تواند صندلی خوبی در بازار گردشگری ایران داشته باشد.

سلطانی فر با اشاره به دیدار خود با وزیر میراث و فعالیتهای فرهنگی و گردشگری ایتالیا، گفت: در این مذاکرات مقرر شد که یک چارچوب معین همکاری در ابعاد مختلف میراث فرهنگی، امور پژوهشی، همکاری بین موزه ها و گردشگری معین و سند همکاری در سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به ایتالیا به امضاء برسد.

در ادامه این مراسم سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سخنانی کوتاه گفت: اگر قرار بود بین ما و تمدن های مهمی که در اروپا وجود دارد یک چیز بهانه قرار گیرد، آن پنه لوپه بود و از این خوش سلیقگی که پنه لوپه میزبان است، خرسند هستم. اگر به آثار تاریخی خود در این سه حوزه فرهنگی دقت کنیم بهانه های زیادی برای دیدارهای آینده وجود دارد و من امیدوارم که این نمایشگاه به خوبی برگزار شود تا در آینده شاهد برگزاری نمایشگاههای مختلف در ایران و ایتالیا باشیم.

برگزاری نشست های تخصصی در کنار نمایش پنه لوپه

در ادامه برنامه جبرئیل نوکنده سرپرست موزه ملی ایران گفت: اکنون موجبات تجدید پیمان دوستی کشورهای واتیکان، ایران و ایتالیا فراهم شده است. نمایشگاه پنه لوپه، پیکره ای برای صلح بخشی از نمایشگاه بزرگی است که در سال 2015 تحت عنوان مجسمه های کلاسیک از سوی بنیاد پرادا در میلان برپا شده بود و پس از 4 ماه، اکنون شاهد افتتاح نمایشگاه این مجسمه ها در موزه ملی ایران هستیم. این نمایشگاه تا 10 دی ماه برپا خواهد بود.

وی اضافه نمود: این نمایشگاه در ایتالیا با استقبال فراوانی از سوی مردم روبرو شد. پیش بینی می شود در ایران نیز با استقبال روبرو شود. در کنار این نمایشگاه موزه ملی ایران برنامه های جانبی مانند نشست های تخصصی مرتبط با موضوع نمایشگاه را دارد.

نوکنده گفت: از همه موزه های کشورهای دوست دعوت می شود با برگزاری نمایشگاه مشترک و تعاملات دو سویه باعث آشنایی علاقه مندان با پیشینه تاریخی کشورها شوند.

داریو فرانچسکینی وزیر میراث و فعالیتهای فرهنگی و گردشگری ایتالیا نیز در مراسم افتتاح نمایشگاه پیکره ای برای صلح؛ تندیس های پنه لوپه از تخت جمشید تا رم و پس از بازدید از موزه دوران اسلامی، گفت: این آثار از اهمیت ویژه ای برخوردارند، چراکه بعضی از نمایشگاهها نه فقط به دلیل غنای فرهنگی، بلکه به خاطر پیغامی که دارند مورد توجه قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه از ایده برگزاری این نمایشگاه استقبال نموده است، گفت: ما امروز در این برهه تاریخی حساس شاهد تخریب میراث فرهنگی هستیم فقط به این دلیل که این آثار نمادهای فرهنگی هستند، من از ایران به دلیل توجه به حفاظت از آثار تاریخی تشکر می کنم و مایه خوشبختی است که پیش از افتتاح این نمایشگاه دیدارهایی با مسئولین ایرانی داشتیم.

ابراز تاسف سفیر ایتالیا به دلیل جان باختگان حجاج ایرانی

در این برنامه، مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا نیز با ابراز تاسف به دلیل جان باختن تعدادی از حجاج ایرانی در شهر مکه گفت: نخست وزیر ایتالیا و رئیس جمهور ایران با یکدیگر دیدار داشته اند و درباره روابط نزدیک دو کشور صحبت نموده اند و در آینده نزدیک رئیس جمهور ایران، سفری به ایتالیا خواهد داشت.

وی گفت: آقای روحانی در دیدار خود بیان نموده که نقطه قوت روابط تاریخی بین ایران و ایتالیا روابط علمی و دانشگاهی بین دو کشور بوده است. در طی هفته پیش دو بازدید رسمی در سطح سیاسی برگزار گردیده است که موضوع صحبت ها درباره فرهنگ بوده است.

وی گفت: 4 مجسمه پنه لوپه بیانگر نمادهای فراوانی هستند. مهمترین نماد این نمایشگاه درباره صلح است. پنه لوپه سالها به دریا نگاه می کرد تا همسرش از جنگ برشود. نگاه او همراه با صلح بوده است و این نماد از یونان باستان به پادشاه هخامنشیان هدیه داده شد تا پایانی برای جنگ باشد اما متاسفانه بعدها مقداری از این مجسمه تخریب شد و سالها زیر خاک ماند و دوباره از زیر خاک بیرون آمد. این مجسمه ها با آشکار شدن مجددشان پیغام صلح را در جهانی باستان و دوران مسیحیت آشکار کردند.

سفیر ایتالیا اضافه نمود: 4 مجسمه در کنار هم در یک نقطه حساس تاریخی و زمانی به هم رسیدند که توافق هسته ای اجرا شده این نشانه خوبی برای بیان این است که امروز هم احساس مسئولیت پذیری و مصاحبه می تواند در جهان شرایط بهتری را ایجاد کند و می تواند باعث حل مسائل شود.

پیغام صلح واتیکان به ایران

در ادامه این برنامه لئوبوکاردی، سفیر واتیکان گفت: روابط دوستی ایران و واتیکان به سالهای قبل برمی شود آن هم زمانی که ایران ارتباط خود را با واتیکان شروع کرد در سال 1976 گفتمان بین مذاهب انجام شد آن هم در سطح عالی و بین رهبران ارشد دو کشور و روابط دیپلماتیک بین آنها همچنان زنده بود تا اینکه امشب به مراسم افتتاح نمایش مجسمه های پنه لوپه رسیدیم. واتیکان گفتمان فرهنگی را به وسیله امانت دادن مجسمه صلح شروع می نماید. این پیغام صلح واتیکان به ایران است و سلامی از سوی واتیکان به ایران است.

وی گفت: در کشورهایی مانند سوریه آثار تاریخی به غارت می رود ایران در این برهه سعی می نماید بر فرهنگ خود ارزشگذاری کند و میراث خود را حفظ کند و در این راه از هنر به عنوان ابزار صلح استفاده می نماید.

در میان سخنرانی های پی در پی مراسم افتتاح نمایشگاه مجسمه های پنه لوپه یک پرفورمنس به مدت نیم ساعت با موضوع توضیح حال پنه لوپه برگزار گردید. پس از آن حاضران در مراسم نمایشگاه را افتتاح نموده و به دیدن مجسمه های پنه لوپه در موره ملی رفتند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "زنان ایرانی بسیاری در انتظار بازگشت اولیس های خود از منا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان ایرانی بسیاری در انتظار بازگشت اولیس های خود از منا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید