رسیدن نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح 14 سال اخیر لیر را مجددا نزولی کرد

نرخ تورم ترکیه تا خاتمه دوازده ماه منتهی به اوت به 17.9 درصد افزایش یافت.

رسیدن نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح 14 سال اخیر لیر را مجددا نزولی کرد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، هرچند این نرخ از نرخ 15.85 درصد مدت مشابه ماه قبل بیشتر است، اما هنوز پایین تر از انتظار بازار برای تورم 21.5 درصدی است. نرخ تورم ترکیه بسیار بالاتر از سطح 5 درصدی هدفگذاری گردیده توسط بانک مرکزی و بالاترین تورم به ثبت رسیده از سال 2003 میلادی تاکنون است.

بزرگ ترین محرک نرخ تورم ترکیه در این مدت متعلق به بخش حمل و نقل با تورم 27.13 درصدی بوده و پس از این بخش، هزینه های تعمیر و نگهداری منزل با 23.76 درصد و خدمات با تورم 23.23 درصدی قرار دارند.

نوشیدنی و دخانیات با تورم 1.81 درصدی کمترین نرخ تورم را در بین بخش های مختلف داشته و پس از آن نیز لباس و پوشاک با تورم 13.59 درصدی قرار گرفته است. نرخ تورم سالانه بدون در نظر دریافت بخش انرژی، غذا و نوشیدنی های غیرالکلی به 17.22 درصد رسیده است که بالاترین نرخ تورم تاریخ ترکیه محسوب می گردد.

از سوی دیگر انتشار این خبر باعث شد تا لیر ترکیه در برابر دلار 1.5 درصد دیگر کاهش یابد و هر دلار به ازای 6.65 لیر مبادله گردد. با این حال پس از آن که بانک مرکزی ترکیه اعلام نمود که گام های لازم برای ثبات بخشی به بازار پولی اتخاذ خواهد نمود، ارزش لیر در برابر دلار اندکی پیشروی کرد و در نهایت هر دلار در مبادلات صرافی های ترک به 6.62 لیر رسید.

پیوتر ماتیس- استراتژیست روبوبانک لندن گفت: بانک مرکزی ترکیه این سیگنال را به بازارها فرستاده است که سیزدهم سپتامبر سال جاری نرخ بهره را افزایش خواهد داد و فعالان انتظار اتخاذ سیاست های پولی سخت گیرانه تری دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رسیدن نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح 14 سال اخیر لیر را مجددا نزولی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسیدن نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح 14 سال اخیر لیر را مجددا نزولی کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید